Dolany - historie
Popis obce
„Volným krokem plyne od Klatov k severu přes Svrčovec řeka Úhlava. Širé posud údolí náhle se zužuje a po obouch stranách vysoké lesnaté vrchy, které se téměř až k řece přibližují, rozdělují se za vsí Svrčovec, kde se údolí rozšiřuje v širokou málo hornatou rovinu, která se dále rozprostírá ke Švihovu. Lesnaté vrchy táhnou se od levého břehu Úhlavy, spojují se s mohutným vrchem Doubravou, která úpatím odděluje se od mělkého údolí potoka Poleňky, v němž do r. 1905 žilo spousta raků. Východní svah dvouhrbé Doubravy vysoké
Těmito slovy začíná kronika obce Dolany u Klatov, jejíž historie sahá až do 13.století. Název Dolany původně Dolane či Dolena, vznikl asi podle povahy půdy a značil obyvatele údolí. Dolany byly samostatný v zemských deskách zapsaný statek. Poprvé jsou připomínány v r. 1245 jako sídlo pánů z Rýzenberku a z Dolan.
V té době již byla v Dolanech tvrz, která původně sloužila pouze k hospodářským účelům. Teprve o několik let později byla přistavena obytná část. Objekt byl obehnán vodním příkopen, jenž byl ještě v r. 1885 funkční a který byl napájen vodou svedenou dřevěným potrubím z horní části obce „Ovčín“, kde pramenil místní potok. Dle berního rejstříku kraje plzeňského z r. 1389 byly Dolany zapsány jako „villa plurimorum“ což značí, že ves náležela více pánům.
Ve
Na sklonku 15.stol. (od r.1492) stal se držitelem Dolan Radek Měsíček z Výškova, který po celou dobu svého vlastnictví (zhruba do r.1631) žil v dolanské tvrzi. Po jeho smrti se vlastníci dolanského statku rychle střídali, přičemž jedním z posledních byl řád jesuitů, který zde působil od r.1679 až do r. 1773, kdy byl zrušen. V 18.století byla dolanská tvrz s přilehlými pozemky postupně rozprodána mezi místní usedlíky.
Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla, o němž je první písemná zmínka z r. 1384. R. 1796 byla provedena jeho celková přestavba, kdy z původní stavby byla ponechána pouze věž a zbytek kostela byl kompletně přestavěn. Tvořila ho 1 loď o délce 23m a šířce 16m s postranními chóry a 2 sakristiemi. Ráz této stavby se od té doby mnoho nezměnil snad jen kromě drobných úprav.
Připomínkou přítomnosti jesuitů je socha sv. Jana Nepomuckého, která původně stávala u dolanské tvrzi a později byla přemístěna na náves. Za přispění obecního úřadu byla tato socha v r.1996 zrekonstruována.
Vysoko nad řekou Úhlavou a obcí Dolany stál hrad, jehož zříceny se nazývají Komošínem teprve od 16. století. Hrad měl střežit vedlejší zemskou stezku vedoucí z Bavorska přes Nýrsko k hradu Švihov a dále na Plzeňsko. Hrad byl založen na ploše cca 80 x 40m, kterou obíhal příkop. Na západní straně byl příkop nahrazen strmým svahem. Hrad byl opevněn kamennou hradbou s bránou v jihovýchodním nároží. Od brány vedla cesta parkánem k centrální stavbě hradu, paláci o rozměrech 10 x
Roku 1696, kdy se dolanská farnost stala samostatnou, byla založena v obci škola, kterou navštěvovalo zhruba 90 dětí. Původně škola stávala vedle fary, r. 1880 však byla započata stavba školy nové, a to proti kostelu sv. Petra a Pavla, kde se nachází dodnes. V současné době funguje základní škola jako dvojtřídka a navštěvuje ji v 1. - 4. ročníku zhruba 25 dětí.
Po 2. světové válce byla do objektu staré školy umístěna mateřská škola. V r.1979 začala stavba školky nové, do níž v současné době chodí 30 dětí.
Obecní úřad Dolany spravuje celkem 9 částí: Dolany (323 obyvatel), Svrčovec (181 obyv.), Malechov (117 obyv.), Výrov (46 obyv.), Balkovy (25 obyv.), Řakom (27 obyv.), Andělice (22 obyv.), Sekrýt (12 obyv.), Komošín (3 trvale hlášení občané). V čele 9 členného zastupitelstva obce stojí od r. 1998 starosta Ing. Václav Zeman. Nejdůležitější investiční akcí obecního úřadu posledních let byla stavba veřejného vodovodu pro část Malechov a Výrov, která byla v lednu 1999 zkolaudována a jehož cena činí 7,5 milionu Kč. Od r. 2001 probíhá celková rekonstrukce sportovního areálu v Dolanech včetně koupaliště. Náklady na tuto akci zatím činily celkem zhruba 3,400.000,- Kč. Obec Dolany je členem Mikroregionu Běleč.
V srpnu 2002 byla naše obec postižena povodněmi, kdy byly zatopeny těžce 3 obce: Svrčovec, Dolany a Malechov. Další 2 obce byly postiženy přívalovými dešti, které zasáhly naši obec těsně před povodněmi. Prvotní škody na obecním majetku byly odhadnuty na
Od svého založení r.1952 funguje v Dolanech Rolnické družstvo Úhlava, dále je zde kromě soukromých zemědělců také celá řada drobných podnikatelů. Do r.1998 byla v provozu filiálka České spořitelny (Kampelička založena v r.1896). Od stejného data funguje v obci omezeně také pošta (první poštovna zřízena v r.1907-1908), kteráje pouze podávací. Dodávací poštou jsou Klatovy. Občané mají možnost si nakoupit ve dvou soukromých prodejnách v Dolanech, svrčovští občané si mohou rovněž nakoupit ve své obci ve 2 obchodech.
zdroj: www.obec-dolany.cz